Nükleer Güç Santralleri projesinde yerli üretici

 

İstanbul Sanayi Odası ile birlikte Nükleer Güç Santralleri için ihracat odaklı yerelleşme UR-GE projesine katılıyoruz. 

 

 

 

 

Radyoaktif maddelerin nükleer reaktörlerde zincirleme tepkimesinin başlatılıp sürekli ve denetimli bir biçimde sürdürülerek ısı enerjisinin elde edildiği ve bu ısı enerjisi ile buhar türbinleri marifetiyle elektrik enerjisi üretilen santrallere Nükleer Güç Santralleri denir.
 
12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu ile imzalanan Akkuyu -4 x1200 MW NGS kurulum anlaşması, 3 Mayıs 2013 tarihinde Japonya ile imzalanan Sinop -4 x 1120 MW NGS kurulum anlaşması ile 2023 yılına kadar 3. NGS inşaatına başlanarak 3 Nükleer Güç Santrali hayata geçecektir.
 
Akkuyu ve Sinop nükleer santral projelerinde yerli sanayimizin kazanacağı tecrübe ile 3. nükleer santralimizi azami oranda yerli kaynaklar ile kurulması hedeflenmektedir.
 
Nükleer sektör; havacılık, uzay ve savunma sanayi gibi riskli endüstri kolları içerisinde olduğu için güvenlik ve kalite gereksinimi en üst seviyededir. Türk firmalarının bu sektöre girişi, firmalarımıza uluslararası güvenlik standartları ve kalite yönetim sistemleri (üretim sistemi, çevre ve iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin ) ile çalışma kültürü kazandıracaktır. 
 
Türkiye`nin sayılı yerli üreticilerinden biri olan EDS`de bu projede yer alacaktır.
 

 


Eklenme Tarihi: 21.09.2015

[ Geri Dön ]