Perpa B Blok Ağ Güvenlik Çözümü

 

 Samsung Techwinden Perpa B Blok için Ağ Güvenlik Çözümü

 

       

 

Samsung Techwin Türkiye′deki önemli ticaret merkezlerinden biri olan ve dünyanın monoblok gövdeli en büyük binası Perpa B Blok için güvenlik izleme çözümü geliştirdi.

 

Kelimenin tam anlamı İle devasa bir yapı olan Perpa, doğal bir fuar olma özelliğini de bünyesinde barındırıyor. 669 Bin metrekarelik, İstanbul Şişli′de yer alan Perpada farklı sektörlerden 4500 üzerinde işyeri bulunmaktadır. 45 Bin metrekare alan üzerine oturmuş olan Perpanın günde ortalama 20 bin çalışan ve 30 bin ziyaretçisi olmaktadır.

 

Asansörler ve otopark çıkışları dışında kamera sistemi olmayan Perpa yaklaşık 1,5-2 yıldır bu proje üzerinde çalışıyordu. Sonucunda Perpanın gelişmiş Ağ tabanlı profesyonel bir çözüm ile izlenmesine karar verildi.

 

Ağ tabanlı kameralı güvenlik sisteminin kurulmasını öngören ihaleyi İstanbulda bulunan Kekova Güvenlik kazanarak tüm projeyi 13 Şubat 2015 tarihinde devreye aldı. Tüm proje Samsung Techwin ile tasarlanıp, Samsung Techwin Türkiye distribütörü EDS Elektronik işbirliğinde gerçekleşti. Hem Samsung, hem EDS hem de Kekova ile güçlü bir sinerji oluşturuldu.

 

EDS Elektronik Pazarlama Müdürü Vildan Keser "Perpanin var olan sistemi işlevselliğini yitirmiş ve beklentilere cevap vermiyordu. Perpa gibi büyük ticaretin döndüğü bir yere, dünya devi Samsung Techwin Ağ tabanlı sistemi teklif ederken doğru bir iş yaptığımızın huzurunu yaşadık. Son derece gelişmiş teknolojik ürünleriyle, kaliteden ödün vermeyen, en uygun maliyetle oluşan Samsung Techwin ürünleri, Perpanın güvenlik sorunu için en iyi çözüm oldu. Perpa projesi çok önemli bir proje olup kar amacından çok başarıya odaklandık" dedi.

 

Kekova proje yöneticisi Cem Atam "Kamera ile gözetim, günümüzde mevcut olan en değerli güvenlik ve yönetim araçlarının başında geliyor. Ağ CCTV sistemleri; izlemek istenen tüm alanlarda kullanılıyor. Bu sistemler, ilgili birimi güvenlik problemini değerlendirmesi ve uygun müdahalede bulunabilmesi için bilgilendiriyor" dedi. Cem atam sözlerine şöyle devam etti "Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Biz bu projede Samsung markalı kameraları kullanacağız. İhaleyi aldıktan sonra Samsung Türkiye Genel müdürlüğünün en yetkili insanları ve EDS, Perpa projesine çok önem verdiklerini gösterdiler. Özel olarak Perpaya gelerek yönetim kuruluna brif verdiler. Bizde bu sinerji ile işe koyulduk".

 

Perpa projesi üç ayrı aşamada ilerliyor.

 

Kameralar her katın giriş ve çıkışlarına monte edildi. Açık otoparklara da kameralar koyuldu. İlk fazda yaklaşık 150′ye yakın Samsung Techwin Ağ kamera kullanıldı. Kullanılan sistemin çoğunluğunu oluşturan kamera ; 2MP Full HD Ağ Kızılötesi Mermi SNO-6084R modelidir. Bu model 3~ 8.5mm(2.8x) Motorize VF lense sahip olup, Yüz/Hareket/ses algılama, Simple Focus, Sis giderici, DIS desteği, Day & Night(ICR), SD/SDHC/SDXC hafıza slot, IP66, IK10 ve PoE desteği özelliklerini barındırmaktadır.

 

Diğer kamera ise SND-5083P olan 1.3MP HD Network dome kameradır. Hareketli dome kamera olarak da SNP-6201H 2Megapixel Full HD 20x Ağ PTZ kamera tercih edilmiştir. Tüm görüntüler SNS-SF064 Kayıt yazılımı ile kaydedilmektedir.

 

Tüm kamera görüntüleri 7/24 izlenmektedir. En az 1 ay kayıt yapma kapasiteleri var. Bu sistem için Güvenlik merkezinde izleme odası ve ekip kuruldu. Bu odaya ait düzenlemeleri Kekova firması yaptı. B Blokta bir olay vuku bulduğunda anında müdahale edebilecek. Kurulan bu sistem bir anda güvenlik görevlilerinde işini de kolaylaştıracak.

 

Burada Ağ tabanlı kapalı devre kontrol sisteminde en son teknoloji kullanıldı. Kameraların birisi arızalandığında değerlerinin çalışmasını etkilemiyor. Ayrıca halen binada ve asansörlerde bulunan kameralar ile uyumlu ve IP kameralarını destekleyecek nitelikteler.

 

İkinci fazda hayata geçecek olan akıllı telefonlar ve tablet üzerinden canlı yada kaydedilmiş görüntüleri izleme özelliği istenilmektedir diyen Keser şunları da sözlerine ekledi. SNO-6084R görüntü kalitesinin yanında yüz algılama ve diğer üstün özellikleri önümüzdeki zaman içerisinde de etkili olacağı için özellikle tercih edilmiştir.

 

Projenin üçüncü fazında tüm Ağ sistem çevre güvenlik, yangın algılama ve Access kontrol sistemi ile entegre edilecektir.

Projenin tamamına bakılacak olursa "Samsung Techwin ve ürünleri bu proje için doğru seçim ve doğru kaynaktı diyen Vildan Keser böyle keyifli projelerde Samsung Techwin distribütörü olarak EDS olması ayrı bir gurur bizler için" dedi.

 

Perpa B blok teknik müdürü Vehbiz Özgöz "Samsung ürünlerini kullanmaktan, ürün kalitesinden ve verilen hizmetten çok memnun kaldıklarını belirttiler. Projenin ileri safhalarında gelişime açık olup, diğer sistemlerle entegre olabilme özeliği doğru bir seçim yaptığımızın göstergesi oldu" dedi.

 

 

 

 

 

[ Geri Dön ]