Sözlük
Terim Kısaltma Türkçe Karşılığı Açıklama
1280H 1280H PAL 1280x576 çözünürlüğe karşılık gelir.
960H 960H PAL 960x576 çözünürlüğe karşılık gelir. WD1 olarak da adlandırılır.
Analog High Definiton AHD AHD Nextchip-Kore tarafından üretilen yüksek çözünürlüklü Analog yonga setlerinin kullanıldığı kamera ve sistemlere verilen isim. Koaksiyel altyapı ile 720p /1080p görüntü izleme ve kayıt sağlanabilir.
Aspect Ratio Boy oranı Resmin yada ekranın genişlik / yükseklik oranıdır. Örneğin 640x480 çözünürlük 4:3 formatındadır. (480x4/3 =640) 1920x1080 çözünürlük ise 16:9 oranındadır (1080x16/9=1080)
Aspherical Lens Asferik Lens Resmin kenarlarındaki bozulmayı azaltmaya yarayan lens yapısıdır.
Audio Video Interleave AVI Ses Görüntü Birleşimi Windows için tasarlanmış bir multimedya formatıdır. AVI dosyaları senkronize ses ve video içerebilir.
Auto Tracing White Balance ATW Otomatik Beyaz Denge Takip Farklı aydınlatma durumlarında renk ayarının otomatik ayarlanması işlemidir. AWB renk ayarında kullanıcıya bağımlı iken ATW renklerin sıcaklığına göre resmi otomatik düzenler.
Autoiris AI Otoiris İrisi otomatik olarak açıp kapatarak geçirilen ışığı kontrol eden sistemdir. İki tip otoiris bulunmaktadır ; Video iris - DC iris
Automatic Focus AF Otomatik Odak Doğru odaklamayı sağlamak için bir yada daha fazla sensör kullanılarak otomatik odaklama yapılmasıdır.
Automatic Gain Control AGC Otomatik Kazanç Kontrolü Düşük ışıklı ortamlarda net görüntü sağlar. Kamerada video işaret seviyesini kontrol eden devrenin ve fonksiyonun adıdır. Otomatik kazanç kontrolü kamera video çıkış işareti seviyesini kararlı tutmak için düşük ışık seviyelerinde giriş sinyalini yükseltir, yüksek seviyede ise giriş sinyal seviyesini azaltır.
Automatic Light Control ALC Otomatik Işık Kontrolü Sahne parlaklığına bağlı olarak ışık seviyesinin otomatik ayarlanma işlemidir.
Automatic White Balance AWB Otomatik Beyaz Dengeleme Resmin siyah ve beyaz alanlarındaki hataları tespit ederek siyah ve beyaz seviyelerini kırmızı ve siyah sinyallerle oynayarak düzelten sistemdir.
Back Focus Arka Odak Lens ile odak noktası arasındaki mesafedir.
Backlight Compensation BLC Arka Işık Kompanzasyonu Arka planda güçlü ve parlak bir ışık kaynağı olduğunda kullanıcıların ön plandaki nesneyi daha iyi tanımlamaları için kameranın en iyi resim koşullarını bulmasını ve gereken ışık düzeyi telafisini otomatik olarak vermesini sağlaması işlemidir. Resim çerçeveri birden fazla bölümlere bölünür ve ışık şiddetine göre gerekli bölgeler geliştirilir. WDR, BLC’ye oranla nesneye dayalı olmayan daha etkili bir alternatiftir.
Bandwidth Bant Genişliği Data Transfer oranıdır. Bit/saniye olarak verilir.
Bit Rate Bit Hızı Veri hızını ifade etmek için kullanılır, belirli bir zaman süresinde işlenen bit sayısıdır.
BNC BNC Koaksiyel kablo ile kullanılan RF konnektörü türlerinden biridir. Genelde radyo ve TV sinyallerinin iletiminde kullanılır. BNC konnektörlerin karakteristik empedansı 50 ohm veya 75 ohm arasındadır. İşletmelerde çoğunlukla CCTV sistemlerinde kullanılmaktadır.
C Mount C Montaj Flanş ile odak noktası mesafesinin 17,526 mm olduğu lens montaj tipidir.
Charged Coupled Device CCD CCD CCD sensör, kameralarda ışığa duyarlı yüzeydir. Bir tabakanın üstüne dizilmiş ışığa duyarlı foto diyotlardan oluşur. Bunlar, düşen ışığı elektrik gerilimine çevirir. Ne kadar aydınlık olursa ışık hücresinde (fotosel) biriken gerilim de o kadar yüksek olur. Matrix gerilim, bir analog-dijital çevirici (ADC) ve işlemci vasıtası ile resme çevrilir. CCD sensör kullanan kameralar bazen CCD Kamera olarak da adlandırılır.
Closed Circuit Television System CCTV Kapalı Devre Televizyon Sistemleri-KDTV Kameraların görüntü sinyallerini belirli noktalara (monitör, Kayıt cihazı vb) ilettikleri sistemdir. TV'den en önemli farkı sinyalin herkese açık bir biçimde taşınmamasıdır.
[ Geri Dön ]