Sözlük

Terim Kısaltma Türkçe Karşılığı Açıklama
1280H 1280H

PAL 1280x576 çözünürlüğe karşılık gelir.

960H 960H

PAL 960x576 çözünürlüğe karşılık gelir. WD1 olarak da adlandırılır.

Analog High Definiton AHD AHD

Nextchip-Kore tarafından üretilen yüksek çözünürlüklü Analog yonga setlerinin kullanıldığı kamera ve sistemlere verilen isim. Koaksiyel altyapı ile 720p /1080p görüntü izleme ve kayıt sağlanabilir.

Aspect Ratio Boy Oranı

Resmin yada ekranın genişlik / yükseklik oranıdır. Örneğin 640x480 çözünürlük 4:3 formatındadır. (480x4/3 =640) 1920x1080 çözünürlük ise 16:9 oranındadır (1080x16/9=1080)

Aspherical Lens Asferik Lens Resmin kenarlarındaki bozulmayı azaltmaya yarayan lens yapısıdır.
Audio Video Interleave AVI Ses Görüntü Birleşimi Windows için tasarlanmış bir multimedya formatıdır. AVI dosyaları senkronize ses ve video içerebilir.
Auto Tracing White Balance ATW Otomatik Beyaz Denge Takip Farklı aydınlatma durumlarında renk ayarının otomatik ayarlanması işlemidir. AWB renk ayarında kullanıcıya bağımlı iken ATW renklerin sıcaklığına göre resmi otomatik düzenler.
Autoiris AI Otoiris İrisi otomatik olarak açıp kapatarak geçirilen ışığı kontrol eden sistemdir. İki tip otoiris bulunmaktadır ; Video iris - DC iris
Automatic Focus AF Otomatik Odak Doğru odaklamayı sağlamak için bir yada daha fazla sensör kullanılarak otomatik odaklama yapılmasıdır.
Automatic Gain Control AGC Otomatik Kazanç Kontrolü Düşük ışıklı ortamlarda net görüntü sağlar. Kamerada video işaret seviyesini kontrol eden devrenin ve fonksiyonun adıdır. Otomatik kazanç kontrolü kamera video çıkış işareti seviyesini kararlı tutmak için düşük ışık seviyelerinde giriş sinyalini yükseltir, yüksek seviyede ise giriş sinyal seviyesini azaltır.
Automatic Light Control ALC Otomatik Işık Kontrolü Sahne parlaklığına bağlı olarak ışık seviyesinin otomatik ayarlanma işlemidir.
Automatic White Balance AWB Otomatik Beyaz Dengeleme Resmin siyah ve beyaz alanlarındaki hataları tespit ederek siyah ve beyaz seviyelerini kırmızı ve siyah sinyallerle oynayarak düzelten sistemdir.
Back Focus Arka Odak Lens ile odak noktası arasındaki mesafedir.
Backlight Compensation BLC Arka Işık Kompanzasyonu Arka planda güçlü ve parlak bir ışık kaynağı olduğunda kullanıcıların ön plandaki nesneyi daha iyi tanımlamaları için kameranın en iyi resim koşullarını bulmasını ve gereken ışık düzeyi telafisini otomatik olarak vermesini sağlaması işlemidir. Resim çerçeveri birden fazla bölümlere bölünür ve ışık şiddetine göre gerekli bölgeler geliştirilir. WDR, BLC’ye oranla nesneye dayalı olmayan daha etkili bir alternatiftir.
Bandwidth Bant Genişliği Data Transfer oranıdır. Bit/saniye olarak verilir.
Bit Rate Bit Hızı Veri hızını ifade etmek için kullanılır, belirli bir zaman süresinde işlenen bit sayısıdır.
BNC BNC Koaksiyel kablo ile kullanılan RF konnektörü türlerinden biridir. Genelde radyo ve TV sinyallerinin iletiminde kullanılır. BNC konnektörlerin karakteristik empedansı 50 ohm veya 75 ohm arasındadır. İşletmelerde çoğunlukla CCTV sistemlerinde kullanılmaktadır.
C Mount C Montaj Flanş ile odak noktası mesafesinin 17,526 mm olduğu lens montaj tipidir.
Charged Coupled Device CCD CCD CCD sensör, kameralarda ışığa duyarlı yüzeydir. Bir tabakanın üstüne dizilmiş ışığa duyarlı foto diyotlardan oluşur. Bunlar, düşen ışığı elektrik gerilimine çevirir. Ne kadar aydınlık olursa ışık hücresinde (fotosel) biriken gerilim de o kadar yüksek olur. Matrix gerilim, bir analog-dijital çevirici (ADC) ve işlemci vasıtası ile resme çevrilir. CCD sensör kullanan kameralar bazen CCD Kamera olarak da adlandırılır.
Closed Circuit Television System CCTV Kapalı Devre Televizyon Sistemleri-KDTV Kameraların görüntü sinyallerini belirli noktalara (monitör, Kayıt cihazı vb) ilettikleri sistemdir. TV'den en önemli farkı sinyalin herkese açık bir biçimde taşınmamasıdır.
Common Intermediate Format CIF CIF Video sinyalinin yatay ve düşey piksel sayısı olarak çözünürlük standardını belirler. CIF (NTSC 352 × 240) - (PAL 352 × 288)
Complementary metal oxide semiconductor CMOS CMOS Bütünleyici Metal Oksit Yarı İletken, bir tümleşik devre üretim teknolojisidir.
Composite kompozit Kompozit video , Analog Televizyon sinyal formatıdır, Resmin ses ve RF taşıyıcı eklenmemiş halidir.
Contrast Kontrast Bir objenin resmin aynı alanındaki diğer objelerle renk ve parlaklık farkıdır.
CS Mount CS Montaj Flanş ile odak noktası mesafesinin 12.52 mm olduğu lens montaj tipidir.
D1 D1 720x576 çözünürlük değeridir. 704x576 çözünürlük içinde D1 ifadesi kullanılabilmektedir.
Day/Night D&N Gece/Gündüz Kameranın düşük ışık koşullarına uyum sağlamasına yardımcı olan işlevdir. Düşük ışıkta kamera otomatik olarak renkli moddan S/B moda geçerek ışık hassasiyetini önemli ölçüde artırır.
DC İris DC İris Bir otoiris çeşididir, irisin açıklığı kamera tarafından DC voltaj ile kontrol edilir.
Digital Image System DIS DIS Sensörden alınan bilgileri işleyerek videoya çeviren işlemciye verilen isimdir.
Digital Signal Processor DSP DSP Sensör ile DSP nin tek entegre üzerinde olduğu görüntüleme biçimidir. SOC (System On Chip) teknolojisi kullanılır.
Digital Video Recorder DVR Dijital Kayıt Cihazı Videoyu dijital formatta disk sürücüsüne, USB sürücüye veya farklı bir depolama birimine kaydeden cihazlardır.
Digital Wide Dynamic Range Dijital Geniş Dinamik Aralık Yazılımsal olarak görüntüdeki karanlık alanların parlaklık değeri ile oynayarak netlik sağlayan fonksiyondur.
F Number F Değeri Lenslerin diyafram açıklığını dolayısıyla ışık geçirgenliğini gösteren değerlerdir, Düşük değer, yüksek ışık anlamına gelir. Değer yükseldikçe görüntüde derinlik artar.
Field Alan Bir video çerçevesinin yarısıdır (262.5 satır)
Focus Odak Resmin netliğini arttırmak için belirli bir objeye yada bölgeye odaklanma, odak noktası.
Frame Çerçeve Tam resimdir, 525 satır taramasından oluşur. Bir çerçeve iki alan video sinyalinden meydana gelir.
Full HD Tam Yüksek Çözünürlük 1920x1080 çözünürlüğe karşılık gelir.
High Definition Composite Video Interface HD-CVI HD-CVI Üreticisi Dahuadır, Yüksek çözünürlüklü Kompozit Video Arabirimidir, koaksiyel altyapı kullanılarak 720p/1080p çözünürlüklerde görüntü izleme ve kayıt olanağı sağlar.
High Definition Transport Video Interface HD-TVI HD-TVI Koaksiyel altyapı kullanılarak yüksek çözünürlüklerde görüntü izleme ve kayıt olanağı sağlayan teknolojidir.
High Definiton HD Yüksek Çözünürlük 1280x720 çözünürlüğe karşılık gelir.
Horizontal Resolution Yatay Çözünürlük Monitörde yatay doğruda bulunan dikey çizgi sayısıdır.
Infrared IR Kızılötesi Dalgaboyu görünür ışıktan uzun fakat terahertz ışınımından ve mikrodalgalardan daha kısa olan elektromanyetik ışınımdır. Kızılötesi ışınımın dalgaboyu 750 nanometre ile 1 mikrometre arasındadır.Kamera sistemlerinde kullanımında insan gözünün net görüş sağlayamadığı karanlık ortamlarda görüş sağlar.
Interlaced scanning Geçmeli Tarama Yatay tarama hattında videonun önce bir yarısı, ardından gözün algılayamayacağı bir hızda (1/30 sn) diğer yarısı ekrana gelir. Bir defada yarım sinyal gönderildiği için bant genişliği korunur.
Internal Sync Dahili Senkronizasyon Kameranın zamanlaması dahili devre tarafından kontrol edilir.
Internet Protocol TCP/IP TCP/IP İnternet iletişim kuralları dizisidir.
İris İris Lens açıklığını dolayısıyla lensin geçirdiği ışık miktarını ayarlayan kısımdır.
Line Lock Harici Senkronizasyon Kameranın zamanlaması AC besleme ile senkronize edilir.
Minimum Object Distance MOD Minimum obje mesafesi Lensin odak yapabileceği en yakın obje uzaklığıdır.Geniş açılı lenslerin daha düşük minimum obje mesafeleri vardır.
Motion JPEG MJPEG MJPEG Basit anlamda network üzerinde video sıkıştırma/çözme tekniğidir. Gecikme düşük kalite yüksektir. Resim kalitesi sıkıştırma seviyesi ile değiştirilebilir.
MPEG-4 MPEG-4 MPEG-4 3 boyutlu içeriğinde desteklendiği video kodlama formatıdır. Dijital Hakları destekler, web medya yayınlarında, video telefon görüşmelerinde , CD dağıtımında ve kameralarda kullanılır.
Multicast Çok Yöne Yayın Veri paketlerinin birden fazla hedefe en az bant genişliği kullanılarak iletilmesidir.
National Television System Committee NTSC NTSC Amerika ve komşusu ülkelerde kullanılan renk kodlama standardıdır.
Network İki yada daha çok cihazın birbiriyle özel protokoller kullanarak haberleşmesidir.
Network Attached Storage NAS Ağa Bağlı Depolama Direk olarak ağa bağlanmak için özel cihazlar kullanılan depolama birimleridir.
Network Time Protokol NTP Ağ Zaman Protokolü Ağlar üzerindeki bilgisayar ve cihazların saatlerinin eş zamanlanmasının sağlanması için kullanılan bir protokoldür.
Noise Gürültü Orijinal video sinyallini bozan ve resim kalitesini etkileyen istenmeyen sinyallerdir.
On Screen Display OSD OSD Resmin üzerinde kanal , saat vb bilgilerin yada cihaz ayarlarının metin olarak görüntülenmesidir.
Pan Tilt Zoom PTZ PTZ Zum kabiliyeti yanında dikey ve yatay hareket sağlayan cihazlardır.
Phase Alternating line PAL PAL Ülkemizde kullanılan renk kodlama standartıdır.
Picture in picture PIP Resim içinde Resim Bir kanalın üzerinde aynı anda başka bir kanalında izlenebilmesidir.
Pixel Piksel Resmin kontrol edilebilir en küçük elementidir.
Preset Önayar Kameranın bakış açısı ve yerini hatırlayarak otomatik hareketle aynı pozisyona gitmesidir.
Progressive Scanning Kademeli Tarama Görüntünün tamamı saniyenin 60′da biri hızla gelir ve sonra yerini diğer görüntüye bırakır. Böyle olunca geçmeli taramada resimlerin değişmesi esnasında meydana gelen küçük titremeler ortadan kalkar ve daha net bir görüntü elde edilir. Özellikle hareketli objelerde başarılıdır.
Real Time Streaming Protocol RTSP Gerçek Zamanlı Akış Protokolü Medya iletiminde kullanılan, veri akışını kontrol etmeye yarayan ağ denetim protokolüdür.
Real Time Transport Protocol RTP Gerçek Zamanlı İletim Protokolü Ses , görüntü yada simülasyon verilerinin uçtan uca taşınmasını sağlayan protokoldür.
Resolution Çözünürlük Resimdeki piksel yada nokta sayısıdır. Monitörde görüntülenen resmin yatay olarak piksel sayısıdır. Daha fazla piksel sayısı daha yüksek çözünürlük demektir.
Saturation Doygunluk Resimde rengin canlılığını belirler. Yüksek doygunluk canlı renklere neden olurken, düşük doygunluk rengin gri tonlarına yaklaşmasına neden olur.
Sensitivity Hassasiyet Belirli ışık değerlerinde kameranın resim üretebilme kabiliyetidir, lux olarak ölçülür
Signal To Noise Ratio S/N Sinyal / Gürültü Oranı Video sinyalindeki gürültü seviyesidir.Yüksek değer daha iyidir.
Unicast Tek Yöne Yayın Veri paketlerinin tek hedefe iletilmesidir.
Varifocal Lens Varifokal Lens Değişken odak uzunluğu manuel olarak ayarlanabilen lens yapısıdır.
Video Graphics Array VGA Video Grafik Dizisi 15 pin konnektörlü analog görüntü standardıdır.
Video Loss V-Loss Video Kaybı Video giriş hattının kesilmesi , kameranın kapanması vb sebeğlerle video iletimi yapılamamasıdır.
Visible Light Görülebilir Işık Elektromanyetik Spektrum frekans değeri 380-780 arası ışıktır. İnsan gözünün görebildiği ışık aralığıdır.
Wide Dynamic Range WDR Geniş Dinamik Aralık Görüntünün karanlık ve aydınlık alanlarında aynı anda netlik sağlayan kamera fonksiyonudur.